Forum ETI

etiiiiiiiiii.pun.pl


#16 2007-09-11 22:42:24

PiotreK

Gość

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

nie tylko ty

 

#17 2007-09-12 11:33:05

Marcin K

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-06-25
Posty: 279

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

Czy rzeczywiście Pan dr. ma inne grupy?? Ja się już prawie nauczyłem tych zagadnień o których wiadomo... Byłaby lipa odrobinkę gdyby tego więcej było bo materiał jest obszeeeeerny i wszystkiego picuś glancuś niełatwo wykminić...

Ile osób w ogóle do egzama przystąpi ziomy i ziomale? :]

Offline

 

#18 2007-09-12 11:56:58

Timtravery

Użytkownik

5312458
Skąd: Dębica
Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 149

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

Niestety sądząc po tym jakie grupy dał tj G,F,I,H  uważam że nie da tego samego. Małym pocieszeniem jest to że niektóre pytania na pewno się powtórzą.
A co do ilości osób piszących egz.- około 10 nie zdało 1 terminu (jeśli mnie pamięć nie myli) + Osoby które zdały komisa z zaliczenia.
Wnioskuje że będzie to 25 osób, w porywach do 30 kilku.
PS. Całkiem inną historią jest to ze .... qtwaaaaa co mi się nie chce uczyć:/


Poszedłem z nudów na wykład a tam kolokwium...


***malo wiem, duzo chce, a nie umiem nic***

Offline

 

#19 2007-09-12 12:05:34

PiotreK

Gość

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

no nie wiem komisa z chemii zdało tylko 10 osób :F
nie wiem ile było na I terminie egzaminu
też nie mam zbytniego zapału ale jak mus to mus...

 

#20 2007-09-12 12:58:36

wasu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 261

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

timtravery napisał:

A co do ilości osób piszących egz.- około 10 nie zdało 1 terminu (jeśli mnie pamięć nie myli)

heh chyba cie myli janku bo zdalo 10 osob na 30 takie jest moje zdanie .


http://img50.imageshack.us/img50/3471/userlv2.jpg
http://weloveatrance.files.wordpress.com/2008/04/armin-only-imagine-2008.jpg
http://images33.fotosik.pl/147/6c369a047d30d2c3.gif
"PANIE !! ZA NIEWINNOŚĆ?? .." PJ

Offline

 

#21 2007-09-12 13:02:37

Timtravery

Użytkownik

5312458
Skąd: Dębica
Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 149

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

wasu napisał:

heh chyba cie myli janku bo zdalo 10 osob na 30 takie jest moje zdanie .

No tak:) muszę CI przyznać racje, czyli 30 osób bedzie, 20 z pierwszego terminu i 10 które zdały komisa.


Poszedłem z nudów na wykład a tam kolokwium...


***malo wiem, duzo chce, a nie umiem nic***

Offline

 

#22 2007-09-12 14:16:58

Marcin K

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-06-25
Posty: 279

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

PiotreK napisał:

komisa z chemii zdało tylko 10 osób

plus Marek,który punkta se wykłucił

Nie jest powiedziane,że wszyscy się też stawią - ktoś mówił,że ludzie porezygnowali...

Offline

 

#23 2007-09-15 08:15:31

ahmed1

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-06-26
Posty: 147

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

Mam prośbę czy może ktoś wystawić te grupy w word 2003 , lub pdf.
Z góry dziękuje.


Bestiae Simus Ut Non Bestiae Sumus (Bestiami jestesmy by bestiami sie nie stac)

Offline

 

#24 2007-09-15 09:30:47

hacku

Użytkownik

9047173
Skąd: Krak
Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 159

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

to musi piorek wstawic bo ona ma rozwiazania ..... a ja wstawiam to co mamm ale nie daje gwarancji ze jest na 100% dobrze ......


cyt ale  poskładajcie to po koleji ....  i tam w nie ktorych odpowiedziach jest to co musze doczytac i sie tego nauczyc takze jak ktos bedzie maił wszystko po kolei ladnie zrobione to niech mi na maila pusci  antoniszew@gmail.com  ok

Kod:

grupa I


1.
Ogniwo Daniella - ogniwo galwaniczne, w którym pierwsze półogniwo stanowi elektroda cynkowa zanurzona w roztworze siarczanu cynku ZnSO4, a drugie elektroda miedziowa zanurzona w roztworze siarczanu miedzi CuSO4. W ogniwie tym oba półogniwa nie stykają się ze sobą bezpośrednio lecz są połączone różnymi kluczami elektrolitycznym, najczęściej wykonanym z roztworu chlorku potasu (KCl).

2. teoria kwasow i zasad:
a) bronsteda:
kwasami nazwamy substancje, jony, ktore moga oddac proton ( "H+" ), zaś zasadami, czasteczki, jony, ktore moga taki proton przyjąć:
przyklady:
kwas: H3O+, NH4+, H2O,
zasada: OH-, NH3, H2O, HSO4-, NO3-
b) lewis: Kwasami nazywamy czasteczki, jony ktore moga przyjac pare elektornową, zas zasadami, czasteczki, jony, ktore moga oddac taka parę;
kwas: B2H6, BF3, H+, Ag+, itd
zasada: NH3, F-, H-, CO,
 Tutaj nalezy zauwazyc, iz teoria lewisa rociaga sie rowniez na roztwory niewodne; w wyniku polaczenia sie kawsu i zasady lewisa tworzy sie wiazanie koorynacyjne, a powstale indywiduum nazwyamy adduktem
 
3. Bufor ostanowy:
Jest to roztwor kwasu octowego i jego soli z mocna zasadą;
Nazwa odnosi sie do jego wlasciwosci utrzymywania stabilnej wartiosci ph nawet gdy dodamy niewielka ilosci  mocnego kwasy lub zasady.
 
obliczenia
Dane:
250 cm3 roztworu kwasu etanowego o stężeniu 0.75 mol*dm-3 i roztworu etanianu sodu  500cm3 o stężeniu 0.5 mol*dm-3
__Otrzymujemy zatem 0.75 dm**3 roztworu, gdzie stezenia poszczegolnych skladnikow sa nastepujace::
 
Ckw=0,25
Csol=0,33 [mol/dm**3]
 
wzor: ph=pK + log[Csol/Ckw]
 
pK- ujemny logarytm z stalej dysocjacji kwasu octowego
4,757
 
ph = 4,757 + log(1,32)
ph= 4,757 + 0,1206 = 4,8776
 
4. zakaz pauliego; pojedynczy orbital nie moze byc obsadzony przez elektrony o wszystkich ( 4 )identycznych liczbach kwantowych; musza sie roznic spinowa liczna kwantowa(wewnetrzny moment pedu e na wyrozniony kierunek)
    regula hunda: w przypadku orbitali zdegenerowanych, czyli o tej samej energii obsadzamy je w taki sposob, aby liczba elektronow
    niesparowanych byla mozliwie jak najwieksza
 
5. wiazanie w Cl2; jest czasteczka zbudowana z dwoch identycznych atomow; wystepuje tutaj wiazanie typu sigma, gdzie para elektronowa znajduje sie dokladnie w polowie dlugosci wiazania, w zwiazku z czym nie wystepuje moment dipolowy
 
6. Cr2O3+3H2-->2 Cr +3 H2O;
a) reakcja utleniania-redukcji; utleniaczem jest tlenek, reduktorem zas wodor czasteczkowy;
b) metoda otrzymywania chromu metalicznego;
c) (?!) tlenek chromu jest toksyczny-usuwanie substancji trujacej
 
7. Zastosowanie elektrolizy do elektroratyfikacji miedzi hutniczej;
miedz uzyskana na drodze redukcji chemicznej jest zanieczyszczona pt rodem, srebrem, zlotem; Eltroratyfikcaja to proces wykorzystujacy u swych podstaw roznice w szeregu eletronapięciowym; w związku z czym na anodzie( tutaj znak "+") wydziela sie miedz o czystosci rzedu 99,9 %, a z kolei katoda ulega rozpusczaniu pod wpływem przepływu prądu; Po zakonczeniu tego procesu pozostaje osad zawierajacy istotne ilosci metali szlachetnych i pierwiastkow przejsciowych
 
--Grupa 2--
 
1. Ogniwo paliwowe - ogniwa , ktore wytwarzaja energię elektryczna na drodze, utleniania bezlomnieniowego wodoru, badz uzyskanego z zbiornika, badz z zwiazkow w niego bogatych za pomoca tlenu; do swego dzialania wymagaja wysokiej temperatury, przy czym ich sprawnosc rosnie z T do srednio okolo 40 %. Ogniwa paliwowe nie magazynują energii;
 
- podstawowe ogniowe paliwowe;
A(-)H2||O2K(+) ; pomiedzy obiema komorami znajduje sie memebrana przepuszczalna dla prooniow, ktore dyfunduja przez nia do przestrzeni katodowej; gdzie przenoszone sa na aniony tlenu;
procesy elektrodowe:
A(-) 2H2 -> 4(H+) + 4e;
K(+) O2 + 4e-> 2O(2-)
 
maksymalna teoretyczna wydajność:: n=(Tmax-Tmin)/Tmax; dodatkowo ogniwa paliwowe; ma najwieksza wydajność przy niewielkim poborze mocy; tu jest obrazek 
 
Podany na wykresie pułap Erev nosi nazwe napiecia teoretycznego, obliczanego z zależnosci:
tu tez jest obraz 
Tak wiec, roznica pomiedzy rzeczywistym napieciem fuell cell a teoretycznym wynika z wszelkiego rodzaju strat; opor membrany, przedostawanie sie paliwa jak i przeplyw pradu przez membrane, oraz aktywacja procesu;
 
grupa F
 
 
1. kwas siarkowy:
 a) utlenianie siarki do SO2 tlenem z powietrza;
 b) utlenianie SO2 w obecnosci katalizatora V2O5 do SO3
 c) zbieranie wytworzonego SO3 w stęż. kwasie siarkowym(lepiej sie rozp  niz w wodzie) co powoduje wytworznie oleum(roztwor SO3 w H2SO4)
 
2. SEM -sila elektromotoryvczna ogniwa, czyli roznica potencjałów Katody i Anody :: SEM = E(K) -E(A)
F R T zakladam standartowe co daje wartosc 0,059
obliczenia i dane:
E0 CU=0,34V oraz E0Zn=-0,76 C[Cu]=0.5 C[Zn]= 0.25
 
E(A) = -0,76 + 0,5 * 0,059 *log[Czn2+]
E(K)= 0,34 + 0,5 * 0,059 * log[CCu2+]
 
3. na przykładzie powstawania H2O wyjaśnić w jaki sposób tworzy się wiązanie spolaryzowane;
wystepuje ono w czasteczkach gdie mamy roznice elektroujemnosci; gdy jest ona w zakresie 0.4 do 0.7 wtedy wystepuje wiazanie kow. spolaryzowane, czyli para elektronowa je tworzaca jest przesunieta w stronę atomu bardziej elektroujemnego, co prowadzi do pewnej separacji ładunkow;
 
4. elektroujemnosc: tendencja atomu znajdujacego sie w czasteczce do przyciagania ku sobie elektronow
 
5. HCN kw cyjanowodorowy; HCN <-> H(+) + CN(-)
     K= [H(+)]*[CN(-)/[HCN
stopien dysocjacji alfa "a"=l.cz.zdysoc/cal.l.cz , czyli [H(+)]=[CN(-)]=C * "a"
K=(C**2)*("a"**2)/[(1-"a")*C]= c*("a"**2)/(1-"a")
 
6. przemiany promieniotworcze w przyrodzie;
alfa, beta, gamma, wychwyt k
 
grupa H - pozostale zadania
 
1. tlenki:
a) zasadowe - tlenki metali ( I i II grupa układu okresowego); w reakcji z wodoą powstają roztwory mocnych zasad; reaguja z kwasami
przykłady:
 
K2O + H2O -> 2KOH
Na2O + H2O -> 2NaOH
 
b)kwasowe - tlenki niemetali; w reakcji z wodą dają odpowiednie kwasy: reaguja z zasadami
przykłady:
 
N205 + H2O -> 2 HNO3
SO2 + H2O -> H2SO3
 
c) amfoteryczne - tlenki metali mające własciwosci kwasowe jak i zasadowe; reaguja z kwasami i zasadami; przykłady::
 
Al2O3 + 6 HNO3 -> 2 Al(NO3)3 + 3H2O
Al2O3 + 2KOH + 3H2O -> 2K[Al(OH)4]
 
 
grupa F
2. iloczyn jonowy wody:
 
woda zgodnie z teoria bronsteda jest tak kwasem, jak i zasadą, co obrazuje nastepujaca reakcja:
 
H2O+ H2O <->H3O(+) + OH(-)
 
Proces ten jest okreslany mianem autodysocjacji. Jednak jak wiemy, woda jest tak słabym kwasem jak i zasadą, czyli proces autodysocjacji zachodzi w niskim stopniu, co prowadzi do wniosku iż mozemy zapisac wyrazenie na stałą równowagi:
 
K=[H3O(+)][OH(-)]/(c**2 h2o); jednak tutaj zmiana nawet kilkukrotna stezenia cz zdysocjowanych nie ma wplywu na stez. wody niezdysocjow, czyli ta (wody) wartosc sie nie zmienia;
 
Bez popelniania wiekszego bledu mozemy napisac:
 
Kw=C(h3o(+))*C(oh(-)), a stad logarytmujac ze znakiem ujemnym mamy:
 
pKw =  -logKw, co podczas pomiaru (T=298 K) dalo wartosc pKw=14;
zatem; pKw = pH +pOH, czyli ph=14-pOH, kolejny wnoisek to taki iz, dla czystej wody mamy 10**(-7) jonow H3O(+) i tyle samo jonow OH(-), wiec ph wody rowna sie 7
 
GRUPA G
 
 
3. Cm=0,025 mol/dm**3 ; K=4* 10**(-4)(zakladam, ze podana wartosc K jest dla temperatury 18oC);
 
doczytac i wykuc def stalej rownowagi
 
 
HNO3     <->   H3O(+) + NO3(-)
C*(1-"alfa")       C*"alfa    C*"alfa"
 
 
K= (C**2 *"alfa"**2)/[(1-"alfa")]
 
delta wieksze od zera; sqrt("delta")=6,337 *10**(-3) ; 
jeden pierw;  x1 = [(-b) - sqrt("delta")]/(-2a)
 
x1="alfa"=0,13= 13%
 
5. otrzymywanie wodorotlenkow;
a) metal + woda (2Na + 2HOH-> 2 NaOH + H2)
b) tlenek + woda ( CaO + HOH -> Ca(OH)2  )
 
6. powstawanie kw azotowego (V);
 
a) synteza amoniaku z pierwiastkow na kat zelazowym(Fe3O4 z dopdatkwami Cao + K2O + Al2O3) w temp ok. 770-820K
i p=30-35 atm;
b) utlewnianie amoniaku do NO2 i N2O4
c)absorpcja w wodzie w obecnosci powietrza powyzszych tlenkow;
d uzyskujemy stezony kw. azotowy (V) ; stez do ok. 60%
 
powstawanie azotanow; ze srodowiska ; saletra chilijska
saletra amonowa - azotan amonu (NH4NO3)
saletra potasowa, saletra indyjska (składnik czarnego prochu) - azotan potasu (KNO3)
saletra sodowa, saletra chilijska - azotan sodu (NaNO3)
saletra wapniowa, saletra norweska - azotan wapnia (Ca(NO3)2)
 
otrzymyanie na skale przemyslową w reakcji z odpowiednimi solami
 
mocznik: po raz opierwszy otrzymano: NH4NCO → H2N-CO-NH2 (ogrzewanie cyjanianu amonu)
 
na skale przemyslowa : CO2 + 2NH3 → CO(NH2)2 + H2O 
grupa G
 
 
2) Na podstawie krysztalu MgS opisac wiazania jonowe
 
w. jonowe; powstaje, gdy mamy miedzy atomami je tworzacymi wystepuje umownie roznica elektroujemnosci >1.7
 
mamy tutaj do czynienia z duza separacja ladunku co prowadzi do wystapienia kationow i anionow; kazdy kation jest otoczony przez odpowiednia liczbe(zalezy od stosunku Rk/Ra) anionow i odwrotnie; tutaj kazdy jon Mg(2+) jest otoczony przez 4 aniony S(2-)
i odwrotnie

PS: ALE TAK JAK NAPISALEM NIE DAJE GWARANCJI NA 100% ZE TO JEST DOBRZE I MOGA BYC  BLEDY ORT BO TO JA NIE PISALEM TYLKO ........... TAKZE SOBIE SPRAWDZIJCIE !!!!! POZDRO


http://img128.imageshack.us/img128/1609/avtkl4.gif
http://img175.imageshack.us/img175/3940/funworkdl0eq8.gif

Offline

 

#25 2007-09-15 10:58:00

PiotreK

Gość

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

ahmed1 napisał:

Mam prośbę czy może ktoś wystawić te grupy w word 2003 , lub pdf.
Z góry dziękuje.

pobierz
masz tu w wordzie 03 reszta jest na forum już w pdf'ach

 

#26 2007-09-15 10:58:55

wasu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 261

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

hacku napisał:

BO TO JA NIE PISALEM TYLKO ...........

TYLKO KTO ??


http://img50.imageshack.us/img50/3471/userlv2.jpg
http://weloveatrance.files.wordpress.com/2008/04/armin-only-imagine-2008.jpg
http://images33.fotosik.pl/147/6c369a047d30d2c3.gif
"PANIE !! ZA NIEWINNOŚĆ?? .." PJ

Offline

 

#27 2007-09-15 11:01:13

hacku

Użytkownik

9047173
Skąd: Krak
Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 159

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

a nie powiem kto to pisał ;-)


http://img128.imageshack.us/img128/1609/avtkl4.gif
http://img175.imageshack.us/img175/3940/funworkdl0eq8.gif

Offline

 

#28 2007-09-15 19:02:46

ahmed1

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-06-26
Posty: 147

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

dzieki


Bestiae Simus Ut Non Bestiae Sumus (Bestiami jestesmy by bestiami sie nie stac)

Offline

 

#29 2007-09-17 10:54:50

hacku

Użytkownik

9047173
Skąd: Krak
Zarejestrowany: 2007-06-14
Posty: 159

Re: ma ktoś odpowiedzi do tych zestawów???

ma ktos te zestawy w wordzie jak tak to prosze o udostepnienie a nie mam czasu szukac na forum !!!!!!! to wstawcie na forum jescze raz a potem po egzaminach postrzata sie na forum !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


http://img128.imageshack.us/img128/1609/avtkl4.gif
http://img175.imageshack.us/img175/3940/funworkdl0eq8.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl